CESTA

Petr se narodil v roce 1968 v Třinci. Kreslil odmalička. Navštěvoval výtvarný obor na LŠU ve svém rodišti. Jeho učitel - akademický sochař Štěpán Mikula - jej ovlivnil natolik, že se rozhodl studovat kamenosochařství v Hořicích v Podkrkonoší. Na tento obor se nedostal, tak vystudoval SPŠ železniční v Šumperku a s výjimkou dvouleté základní vojenské služby pracuje jako výpravčí doposud.

Na kreslení však nezanevřel. Kreslil dál pro své nejbližší a přátele různá přáníčka, erby, symboly, svatební oznámení, obrázky rozdával jako dárky, ale hlavně kreslil s našimi třemi dětmi.

Dlouhou dobu byly hlavním tématem květiny, děti, historické objekty, krajina. Jeho výtvarný vývoj v této době hodně ovlivnila Elen Thiemlová, která vede Středisko pro rozvoj umění Viridian.

Změna tématu jeho obrazů nastala, když - kromě jiných kurzů - navštívil i kurz kresby u Libuše Panáčové. Najednou jeho obrazy dostaly jiný směr, sílu a hloubku.

Dalším důležitým člověkem, který ovlivnil to, že se obrázky vydaly do světa, je naše kamarádka Blanka Hrubá, která jej požádala, aby pro ni z obrazů vytvořil kartičky, jež by mohla dávat jako dárek lidem, kteří u ní absolvují kurzy. Dostaly se tak z našeho obýváku do širšího okruhu podobně naladěných lidí. Zpětná vazba, že se obrázky líbí, byly pro manžela důležitým stimulem, aby kreslil dál.

Největší relax je pro něj společné putování krajinou, s batohem, v lodi, na kole, vlakem, to pak nasaje všechny krásy světa a snaží se ten pocit vložit do obrázků.

V roce 2012 se mu otevřela možnost uspořádat výstavu v čajovně v Kopřivnici, následovala výstava v Ostravě ve Viridianu, v Rybím v knihovně a dvakrát visely obrázky v Ostravě v Antakaraně. Jako výzvu přijal i nabídku vést kurzy, čímž se mu otevřely nové obzory.

Přeji, aby se obrázky líbily, aby dar, který Petr dostal, dokázal s pokorou využít, aby jeho obrázky byly dál plné lásky a harmonie a šířily pozitivní vibrace všude, kde budou prozařovat.

Manželka Radka